Motywacja do terapii

Jest to wewnętrzny, psychofizyczny stan gotowości do podjęcia określonego działania. Za tym stanem stoją nasze emocje. Każde nasze działanie poprzedzone jest jakąś emocją i w zależności od naszej świadomości występuje potrzeba. Potrzeba zaś to jedyny świadomy czynnik do podjęcia terapii.
Istnieją dwa rodzaje motywacji: motywacja zewnętrzna i wewnętrzna. ☝Dużo większe szanse na zbudowanie w sobie i utrzymanie motywacji mamy wtedy, kiedy płynie ona z naszych wewnętrznych pobudek. Skuteczniejsi w działaniu i osiąganiu swoich celów będziemy wtedy, gdy naszą siłą napędową będzie motywacja wewnętrzna.
Za wewnętrzną motywacją stoi autonomia, czyli pragnienie samodzielnego kierowania naszym życiem i podejmowania decyzji, nawet wtedy, kiedy ryzykujemy, że mogą okazać się nietrafione.
☝Za motywacją zewnętrzną stoi system norm, kar i nagród. Przymus, czyli lęk.
Nikt z nas tak naprawdę nie lubi zaspakajania czyichś pragnień, jeśli nie pokrywają się one z naszymi.
Nikt nie lubi działać pod przymusem. Lubimy zaś korzystać z naszej wolności. Im bardziej czujemy się wolni i niezależni, tym bardziej będziemy zmotywowani.
Co nas zatem ogranicza? Jaki jest powód tego, że szukamy problemów na każde rozwiązanie? Jaki mamy cel w wymyślaniu wymówek i tworzenia przeszkód?
Pociągają nas cele wydawałoby się niewarte zachodu a nie potrafimy zmotywować się do osiągnięcia celów z pozoru bardziej atrakcyjnych. Wybieramy to, co jest dla nas dobre i korzystamy z naszej wolności. I wtedy właśnie nam się chce.

Czynniki motywacji:
* zmiana przekonania „muszę” na przekonanie „chcę” – powoduje to w nas większą skuteczność i chęć do działania na luzie
* świadomość, że wolność osiągniemy wtedy, kiedy autentycznie będziemy działać zgodnie z naszymi pragnieniami i potrzebami
* odkrywanie, że to co robimy jest ważne, że ma sens – jest to pragnienie nieustannego rozwoju i powoduje uczucie spełnienia, szczęścia, radości, dumy a w efekcie mocy sprawczej. Jeśli robimy coś, co jest dla nas ważne i spójne z nami, zaczyna nam na tym bardziej zależeć, aby rozwijać nasze umiejętności.
* poczucie sensu tego co robimy – to ogromna motywacja do działania, kiedy odkrywamy, że to co robimy jest ważne nie tylko dla nas, ale także dla innych
* czynniki zewnętrzne, czyli utrata czegoś co ma dla nas fundamentalne znaczenie – występuje tu najczęściej czynnik lęku oraz strachu przed konsekwencjami i dotyczy to i nas samych i osób bliskich lub z naszego otoczenia
* czynnik odpowiedzialności, miłości i wyższych wartości, czyli motywacja z poczucia sensu tego, co jest dla nas ważne
Niezależnie jednak od pobudek, najważniejszym czynnikiem wewnętrznej motywacji jest potrzeba wolności.
Szanujmy zatem tę naszą wolność bez względu na to, kim jesteśmy i jaka jest nasza historia.

Jeśli czujesz potrzebę pracy ze swoimi przekonaniami/ nawykami i chcesz dokonać zmian w swoim życiu zapraszam serdecznie do wspólnej pracy.

Do zobaczenia i cieszę się, że jesteś i będziemy mogli się poznać.

Zapraszam serdecznie!
Gabinet Psychoterapii Katarzyna Konarska
www.konarskagabinet.com
📞+48 501 328 675
✉wejdz@konarskagabinet.com

#gabinetkonarska #terapiatoniesłabość #zmieństan #odważsię

Call Now Button