Zjadani przez stres, czyli jak radzić sobie w trudnych sytuacjach życiowych.

Każdy z nas reaguje inaczej w trudnych sytuacjach życiowych i każdy z nas ma różne granice. Emocje są ok. Warto je odczuwać i pozwolić sobie na nie. Zaakceptować je i dać sobie do nich prawo. Nie walczyć z nimi i nie wypierać, bo wtedy będą eskalować.
W sytuacjach, w których masz świadomość, że stres zaczyna kierować Twoim życiem/decyzjami/działaniami zastosuj proszę poniższe techniki:

1. Zaczynamy od umiejętności oddychania. Wydaje się to banalnie proste, ale prawda jest taka, że większość z nas nie umie poprawnie oddychać.
Umiejętne oddychanie to techniki z oddychania przeponowego. Stosuj je regularnie najczęściej jak możesz.
2. Spróbuj uspokoić myśli. Nawał problemów uniemożliwia skoncentrowanie się i znalezienie konstruktywnego rozwiązania. A więc, na początek po prostu się uspokój. Weź głęboki oddech, zamknij oczy i pamiętaj, że z jednej strony dasz sobie radę a z drugiej wcale nie musisz. Bo co się stanie jeśli się okaże, że nie dajesz sobie rady, że możesz poprosić o pomoc i wsparcie? Nic. To nie Twoja słabość. To siła. Umiejętność proszenia o pomoc świadczy o Twojej odpowiedzialności i dojrzałości. Pamiętaj, że jest mnóstwo osób, które tej pomocy i wsparcia są gotowe Ci udzielić. Dopiero z takim nastawieniem zabierz się za rozwiązanie przejściowych trudności
3. Zidentyfikuj stresory, czyli rozłóż myśli na czynniki pierwsze.
W natłoku myśli/emocji/problemów postaraj się racjonalizować każdy swój stan krok po kroku/po kolei. Nie myśl ogólnie i przyszłościowo. Skoncentruj się na tu i teraz. Co możesz zrobić? Jak sytuacja wygląda w oparciu o fakty? Czy to jest prawda? Czy Twoje myśli/ emocje Ciebie wspierają? Czy rozwiązują sytuację? Czy przekonania są na pewno Twoje w oparciu o fakty? Co chcesz uzyskać dzięki temu, że tak mówisz/myślisz / czujesz/robisz?
4. Jeśli jest taka możliwość wyjdź na spacer. Pamiętaj, że w obecnej sytuacji jest to możliwe tylko wtedy kiedy jest to bezpieczne.
5. Ćwiczenia w domu. Wysiłek fizyczny pomaga wyciszyć sytuację stresową.
6. Jakość snu. Niby banalne, ale jakość snu jest bardzo istotna. Jeśli masz problemy ze snem polecam muzykę na sen. Działa sama nie wiem kiedy.
7. Relaksacja: medytacja/joga/muzyka relaksacyjna. Bardzo wspiera, pomoga i wycisza. Stosuj regularnie najczęściej jak się da.
8. Mindfulness – uważność. Polega na skupieniu się na swoim ciele/oddechu/wykonywanych czynnościach/ na tu i teraz najlepiej jak potrafimy. Skupiamy się na tym co odczuwamy, nie na problemach. Jeśli myśli wracają skup się na oddechu aż do skutku.
9. Trening metodą Jacobsona – bardzo rekomenduję. Jest to nauka rozluźniania mięśni poprzez ich naprzemienne napinanie i rozluźnianie.
10. Wizualizacja. Przywołaj w myślach znajomy albo wymyślony obraz/miejsce/sytuację, w której czujesz się bezpiecznie i pozytywnie. Pozwól sobie być w tym miejscu, myśl o szczegółach, pozwól sobie na marzenia tak długo aż stan stresowy minie a Ty poczujesz się zrelaksowana.
11. Trening autogenny Schultza. Polega na wywoływaniu przez autosugestię doznań podobnych do hipnozy oraz medytacji. Technika ta wykorzystuje sprzężenie zwrotne między myśleniem i psychiką i doprowadza do zmniejszenia napięcia poprzez naukę świadomego posługiwania się umysłem.
12. Zmiana stanu. Postaraj się zmienić perspektywę, w której jesteś. Złam stan, w którym się znajdujesz, czyli zajmij czymś myśli. Najlepiej pomaga zadaniowość i metodyka. Rób coś co wymaga skupienia i skoncentruj się na tej czynności najlepiej jak potrafisz.
13. Moje ulubione recyliacje – spróbuj spojrzeć na problem/sytuację wyciągając z niej coś dobrego dla siebie. Postaraj się myśleć, że szklanka jest do połowy pełna, bo co Ci da sposób myślenia, że jest do połowy pusta?

Dbajcie o siebie, o swoich bliskich i ludzi wokół Was.
Starajcie się robić fajne rzeczy, bądźcie dla siebie dobrzy i skorzystajcie z sytuacji, w której jesteście w jak najbardziej komfortowy dla siebie sposób. Pamiętajcie, że nie macie wpływu na tę sytuację. Natomiast jak na nią reagujecie już tak.
Nie bójcie się prosić o pomoc. To nie słabość. To siła, dojrzałość i odpowiedzialność.

Jeśli potrzebujecie pomocy lub wsparcia to jestem i zapraszam.
Pozdrawiam ciepło ❤️

✔ Zapraszam Ciebie na indywidualną konsultację, której celem jest wyjście z kryzysu i poprawa Twojej jakości życia. Do zobaczenia i cieszę się, że jesteś i będziemy mogli się poznać.

Zapraszam serdecznie!

Call Now Button