Dzieci mają głos, czyli syndrom niedojrzałości.
No i jak się ma Twój Dzieciak w Tobie?
Jest spokojny, zrównoważony i zaopiekowany, czy pełen lęku i złości?
Dbasz o niego, wspierasz i dajesz mu prawo do wyrażania emocji, czy karmisz niepogodzeniem i pozwalasz, aby Ciebie terroryzował?
Warto poznać swoje wewnętrzne dziecko, aby móc oddać je pod skrzydła wewnętrznego dorosłego. To jest zależność i jednocześnie pewnik świadomego ja, bo tylko Twoje wewnętrzne szczęśliwe dziecko spowoduje, że będziesz szczęśliwym dorosłym. Bo niby jak chcesz zapewnić sobie szczęśliwe życie, swojemu partnerowi, bliskim i dzieciom, jeśli sama żyjesz w konflikcie ze swoim ja napędzając się frustracją, poczuciem beznadziei, blokującymi przekonaniami, lękami i uprzedzeniami? Szczęście rodzi szczęście. Jeśli pokochamy swoje życie, pokochamy siebie i o siebie zadbamy – będziemy lepsi dla innych, dla świata. Jeśli jesteśmy nieszczęśliwi, zdesperowani i samotni nie będziemy potrafili darzyć bezwarunkową miłością bliskich. Nie nauczymy się cierpliwości i nie będziemy empatyczny wobec innych. To prosta zależność mająca jednak duże ALE w procesie świadomego zaakceptowania faktu przeniesienia, a co za tym idzie potrzeby zmiany.
Dlatego tak ważnym jest w procesie psychoterapii, aby nabyć umiejętności zaopiekowania się Twoim Wewnętrznym Dzieckiem. Pozwolenia powiedzieć mu, czego pragnie i czego nie chce. Wsłuchania się w jego potrzeby. Ale bądź ostrożna – dzieci bywają bowiem kapryśne. Ważne, aby nauczyć się określać jakie dziecko drzemie w Tobie?
Czy domaga się całej twojej uwagi? I krzyczy: „JA CHCĘ, TERAZ!”? To pora, w której warto zacząć wychowywać dziecko w sobie. Inaczej może zrobić się nieznośne. Spróbuj skonfrontować je ze swoim emocjonalnym dorosłym.
Jesteś przekonana, że Ci się też coś od życia należy, że Twoje zachcianki są ważne, że czegoś chcesz koniec i kropka a najlepiej już teraz! Ale czy na pewno? Czy jesteś w takim razie dorosła? Z pewnością bez mądrego dorosłego doradcy nie będziesz umiała tego dostrzec. Dzisiejszy dorosły jest bardziej dzieckiem niż kiedykolwiek wcześniej. Ma czas i pieniądze, żeby poprawiać sobie humor coraz to nowszymi zabawkami i przyjemnościami. A gdy ktoś próbuje mu je zabrać, złości się. Dzisiejszy dorosły często nie ma ochoty zakładać rodziny ani wejść w stałą relację, bo przecież musi się najpierw wyszaleć albo ma swoje potrzeby czy przyzwyczajenia. Kiedy zatem nadchodzi ten czas? Gdy „zabawki” zajmą cały pokój? I jak w ogóle rozpoznać swoją dorosłość?
Dojrzałość to niezależność i nie tyle chodzi tu o autonomię od pieniędzy, czy od rzeczy, ale o umiejętność uniezależnienia się od swojego wewnętrznego podlotka. Nie sposób nie słyszeć swojego wewnętrznego głosu, co więcej, krzywdzeniem siebie jest go zagłuszać, ale równie niebezpiecznie słuchać go bezkrytycznie. Masz czasem wrażenie, że w twojej głowie toczy się wojna dobra ze złem? A jeśli spojrzysz na tę wojnę jak na rozmowę dziecka i dorosłego? Bo dziecko i dorosły to duet doskonały, ale również odwieczna wojna pokoleń, tyle że tym razem pole bitwy znajduje się w Twojej głowie. Wszyscy będą wygrani, jeśli pozwolisz sobie zawrzeć rozejm między dzieckiem a dorosłym.
Nic nowego nie odkryję, jeśli stwierdzę, że jedynym wyjściem w drodze do szczęścia, Twojego i innych, jest zdrowy rozsądek. Jeśli nie zadbasz o siebie, dużo trudniej będzie ci się troszczyć o innych.
Dlatego w procesie terapii pokażę Ci jak możesz wychowywać się mądrze, ponieważ wychowujesz się do szczęścia i swojego dobrostanu. Bo dziecko bez dorosłego łatwo traci grunt pod nogami, a dorośli bez dzieci robią się strasznie poważni i nudni. Na szczęście Twój wewnętrzny świat jest na tyle pojemny, żeby pomieścić dużych i małych – tych prawdziwych, którzy pojawiają się w Twoim życiu, i tych uśpionych wewnątrz Ciebie.
🖓Jak często walczysz z jakimś przekonaniem, emocją, sytuacją?
🖓Jak często blokujesz własne potrzeby?
🖓Jak często wypierasz swoje stany i to, czego doświadczasz?
Wyobraź sobie, że możesz nauczyć się zmieniać te stany poprzez akceptację.
Wyobraź sobie, że dam Ci do tego narzędzia i pokażę, jak możesz tworzyć swoją własną rzeczywistość w oparciu o swoje potrzeby i dobrostan.
Każdy z nas ma to, na co się odważy, wiec dajmy sobie szansę na odrobinę odwagi.
✔ Zapraszam Ciebie na indywidualną konsultację, której celem jest wyjście z kryzysu i poprawa Twojej jakości życia. Do zobaczenia i cieszę się, że jesteś i będziemy mogli się poznać.
Zapraszam serdecznie!
Gabinet Psychoterapii Katarzyna Konarska
📞+48 501 328 675
✉wejdz@konarskagabinet.com
Call Now Button