Terapia to nie słabość. To siła i dojrzałość
NIKT NIE MOŻE BYĆ POWODEM TWOJEGO SZCZĘŚCIA POZA TOBĄ
Niezależnie jednak od pobudek, najważniejszym czynnikiem wewnętrznej motywacji jest potrzeba wolności.Szanujmy zatem tę naszą wolność bez względu na to, kim jesteśmy i jaka jest nasza historia.
Czynniki motywacji
Zmiana przekonania „muszę” na przekonanie „chcę” – powoduje w nas większą skuteczność i chęć do działania na luzie
Świadomość, że wolność osiągniemy wtedy, kiedy autentycznie będziemy działać zgodnie z naszymi pragnieniami i potrzebami
Odkrywanie, że to co robimy jest ważne, że ma sens – jest to pragnienie nieustannego rozwoju i powoduje uczucie spełnienia, szczęścia, radości, dumy a w efekcie mocy sprawczej. Jeśli robimy coś, co jest dla nas ważne i spójne z nami, zaczyna nam na tym bardziej zależeć, aby rozwijać nasze umiejętności.
Poczucie sensu tego co robimy – to ogromna motywacja do działania, kiedy odkrywamy, że to co robimy jest ważne nie tylko dla nas, ale także dla innych
Czynniki zewnętrzne, czyli utrata czegoś co ma dla nas fundamentalne znaczenie – występuje tu najczęściej czynnik lęku oraz strachu przed konsekwencjami i dotyczy to i nas samych i osób bliskich lub z naszego otoczenia
Czynnik odpowiedzialności, miłości i wyższych wartości, czyli motywacja z poczucia sensu tego, co jest dla nas ważne
MOTYWACJA
Do terapii
Jest to wewnętrzny, psychofizyczny stan gotowości do podjęcia określonego działania. Za tym stanem stoją nasze emocje. Każde nasze działanie poprzedzone jest jakąś emocją i w zależności od naszej świadomości występuje potrzeba.
Potrzeba zaś to jedyny świadomy czynnik do podjęcia terapii.
Istnieją dwa rodzaje motywacji
Zewnętrzna I Wewnętrzna
Wewnętrzna
Dużo większe szanse na zbudowanie w sobie i utrzymanie motywacji mamy wtedy, kiedy płynie ona z naszych wewnętrznych pobudek. Skuteczniejsi w działaniu i osiąganiu swoich celów będziemy wtedy, gdy naszą siłą napędową będzie motywacja wewnętrzna.
Zewnętrzna
Za zewnętrzną motywacją stoi autonomia, czyli pragnienie samodzielnego kierowania naszym życiem i podejmowania decyzji, nawet wtedy, kiedy ryzykujemy, że mogą okazać się nietrafione. Za motywacją zewnętrzną stoi system norm, kar i nagród. Przymus, czyli lęk.
Nikt z nas
nie lubi zaspokajania czyichś pragnień, jeśli nie pokrywają się one z naszymi
Nikt nie lubi działać pod przymusem.
Lubimy zaś korzystać z naszej wolności. Im bardziej czujemy się wolni i niezależni, tym bardziej będziemy zmotywowani
Co nas zatem ogranicza? Jaki jest powód tego, że szukamy problemów na każde rozwiązanie? Jaki mamy cel w wymyślaniu wymówek i tworzenia przeszkód?
Pociągają nas cele wydawałoby się niewarte zachodu, a nie potrafimy zmotywować się do osiągnięcia celów z pozoru bardziej atrakcyjnych. Wybieramy to, co jest dla nas dobre i korzystamy z naszej wolności. I wtedy właśnie nam się chce.